Send
Share
Send

Biografija Galine Kulakove

Galina Kulakova - veliki sovjetski skier koji je osvojio pobjede na Olimpijadi, svjetskim prvenstvima, državnim prvenstvima i drugim raznim takmičenjima. Zapanjala se svojom tehnikom, izdržljivošću i volji da pobedi. Kulakov je napustio sport u četrdesetoj godini.

Detinjstvo i porodica Galine Kulakova

Mjesto rođenja Galine Kulakova je selo Logači, koje se nalazi u blizini grada Votkinsk. Trenutno ovo selo ne postoji, poplavljeno je tokom izgradnje Votkinsk hidroelektrane. Zbog ovoga, porodica je bila prisiljena da se preseli u selo Stepanovo istog okruga. Kulakova je odrastao u porodici u kojoj je devet djece odrastao. Otac, učitelj, umro je ispred. Od rane godine devojčica je počela da pomogne oko kuće, kasnije je otišla na državnu farmu kao radnik, a u dobi od petnaest godina postala je kuća od kuće. U sedamnaestoj je već bila mlekaica i svaki dan u pet sati ujutru morala je da mleče osamnaest krava.

Skijaš Galina Kulakova postala je legenda o sovjetskim sportovima

Kao učenica, devojčica je išla na skijanje, koja se sastojala od dva ploča. Imala je prave skije u petom razredu.Škola je bila na udaljenosti od tri kilometra, ova put Galija je prevazišla dva puta dnevno.

Prve pobede skijaša Galina Kulakova

Kulakova je radila na skijaškoj sekciji, dobro je skijala, učestvovala na takmičenjima, međutim, bez mnogo uspeha. Prekretnica se desila 1964. godine, kada je, na zahtjev njene sestre Elena, otišla na takmičenje umesto nje i na drugom mjestu. Nakon takvih rezultata, Galya je izabrana da učestvuje na regionalnim takmičenjima. Tamo je trener Petr Naimushin obratio pažnju na nju, pogodio ga je skijaš s moćnim trkom. Galina se preselila u Votkinsk, gde je radila kao sjajan u fabrici i svakodnevno praktikovala skijanje pod vodstvom Naimushina. Godinu dana kasnije, Kulakova je osvojila prvo mesto na takmičenjima u Smolensku, osvojivši trku za pet i deset kilometara.
Godine 1968. u Grenoblu, talentovani sportista bi mogao postati olimpijski šampion. Još uvek je neiskusna, ona, pet stotina metara pre završetka, nije se suočila s spustom i odletela s staze. Nije imala tri sekunde da pobedi. Ipak, skijašica nije ostavila bez medalje sa svoje prve Olimpijade. Vratila se kući, donoseći dvije medalje.

Galina Kulakova osvojila je svoju prvu olimpijsku medalju 1968

Galina je osećala da joj nedostaje ne samo iskustvo, već i tehnologija. Ona je razumela svoje nedostatke i počela je naporno raditi na tome da ih eliminiše. Ubrzo, njena staza je postala besprekoran.

Galina Kulakova - šampion: zdravstveni problemi i veliki uspeh

U pripremi za Svetsko prvenstvo 1970. godine, Kulakova je pobedila na svim trkama. Već je bila vidljiva od strane budućeg olimpijskog šampiona, ali se desila nevolja, sportista je završio u bolnici. Tamo je odvedena s staze. Galina je imala operaciju, nakon čega je ponovo morala da nauči hodati.
Niko nije razmišljao o tome da bi Kulakov mogao da stoji na skijama. Ona se ne samo vraćala na aktivnu obuku, već je uspela da osvoji svaku olimpijsku zlatnu medalju u Sapporo 1972. godine.
1974. godine, na Svetskom prvenstvu u Falunu, skijaš je postao pobjednik u releju iu oba pojedinačna trka. Na Olimpijskim igrama 1976. stigao je sportista, koji bi mogao reći, prvi broj. Međutim, promjene su izazvale bolest, Galina je prehladila. Pre početka, ispustila joj je nos, zbog čega je antidoping komisija pronašla zabranjeni lek u svom tijelu. Kulakov je lišen bronzane medalje.
1979. godine, u dobi od trideset i sedam godina, sovjetski skier je osvojio Svetsko prvenstvo. Očekivalo se da će na sledećoj olimpijadi Kulakova pokazati visoke rezultate, ali se ona nije podigla iznad petog mesta. Naš tim je izgubio u releju, izgubivši ekipu iz GDR-a.